'Yayın dünyasının acı kaybı! İskender Savaşır hayatını kaybetti

Yorum     18.06.2018 11:45:14
. 'Yayın dünyasının acı kaybı! İskender Savaşır hayatını kaybetti

Şair, yayıncı ve psikoterapist İskender Savaşır, 63 yaşında hayatını kaybetti. Savaşır, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu.

FETÖ üyeliği iddiasıyla bir süre tutuklu kalan ve beraat eden Prof. İştar Gözaydın'la evli olan Savaşır son yıllarda İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde psikoloji ve kültür dersleri veriyordu.

Metis Yayınları da sosyal medya hesabından “Yazarımız, çevirmenimiz İskender Savaşır'ın vefat haberini aldığımız için üzgünüz. Tüm sevenlerinin başı sağolsun.” mesajını paylaştı.

İskender Savaşır kimdir?

1955 Ankara doğumlu. Hacettepe ve California Üniversitesi'nde psikoloji, Kansas Üniversitesi'nde dilbilim eğitimi gördü. İlk şiirleri 1978 yılında Oluşum ve Türkiye Yazıları dergilerinde yayımlandı. Daha sonra yayın yönetiminde de yer aldığı Toplum ve Bilim, Zemin, Defter ve McWorld dergilerinde yazı ve şiirleri yayımlandı. Bilgisayar Ansiklopedisi ve Ero Cinsel Yaşam Ansiklopedisi'nin yayın yönetmenliğini, Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi'nin yayın koordinatörlüğünü yaptı. İmago ve İçgörü psikoterapi merkezlerinde psikoterapist ve eğitimci olarak çalıştı.

Yorumlar