Kalitesiz YouTube içeriklerinin sonu gelebilir!

Teknoloji     13.04.2019 12:45:26
. Kalitesiz YouTube içeriklerinin sonu gelebilir!

Geçtiğimiz birkaç ay, YouTube için oldukça kötüydü. Şirket ilk kez aylık izlenme sayılarında büyük bir düşüş yaşadı. Şimdi bundan bir ders çıkarmak isteyen Google, Youtube'a yeni başarı kriterleri getirmeye hazırlanıyor. Şirket, bir videonun başarısını ölçmek için, “kaliteli izleme süresi” de dahil olmak üzere iki yeni ölçüm üzerinde çalışıyor.

Youtube kaliteli içeriği ön plana çıkaracak!
Bloomberg bu hafta, önemli bir YouTube raporu yayınladı. Buna göre Google, platformundaki videoların başarısını ölçmek için yeni kriterler getirmeye hazırlanıyor. Önceden bir videonun başarısı, sadece izlenme sayısına ve etkileşime odaklanıyordu. Videonun clickbait olması veya yanlış bilgi içermesi kalite ölçütünde bir rol oynamıyordu.

Bu yeni ölçüm algoritmasıyla şirket, daha çok “kaliteli içeriğe” odaklanacak. Kaliteli kabul edilen içerikler ön plana çıkacak, kalitesiz varsayılan videolar ise önerilerde gözükmeyecek. Bu sistem uzun vadede platformu tamamen değiştirmeyi hedefliyor. Raporda bu algoritmanın nasıl çalışacağı, kalite ölçütünün ne olduğu ise belirtilmedi. Tek belirtilen Google'ın, bu işlem için iki farklı yöntem geliştirdiği.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce şirketlerin “kalite ölçütü” koyması ne kadar adil? Bu sistem kimin kalite standartına göre işleyecek?

Yorumlar