Az ve öz ye karaciğeri tüketme!

Sağlık     20.06.2018 16:49:02
. Az ve öz ye karaciğeri tüketme!
Takvim'in haberine göre karaciğer, kan ile besinlerin ayrıştırmasını sağlıyor. Vücuda giren tüm zehirleri absorbe ederek, arındırıyor. Bu organın korunması, tüm bedenin sağlıklı olması anlamına geliyor. Ülkemizde her 4 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülüyor. Çalışmalar, hastalığa karşı günde en az 1 fincan kahvenin faydalı olduğunu ortaya koyuyor.

Uzmanlar, sağlıklı bir karaciğer için yapılması gerekenleri sıralıyor:

ŞEKERDEN UZAK DURUN:
 İçerisinde tatlandırıcı bulunan gıdalar, şişmanlığı tetikliyor. İnsülin direncisini artırıyor. Karaciğeri yağlandırıyor.

YÜRÜYÜŞ YAPIN: Gün boyu oturmak, karaciğer için risk oluşturuyor. Günde yapılacak 45 dakikalık yürüyüşler, karaciğer yağlanmasını önlüyor.

ŞOK DİYETLER TEHLİKELİ: Karaciğer yağlanmasına karşı fazla kilolardan kurtulmak gerekiyor. Bu amaçla yapılacak şok diyetler ise karaciğer, kalp ve böbreklere zarar verirken ölüme yol açıyor.

MASADAN DOYMADAN KALKIN: Sağlıklı bir karaciğer için yenilen besinler kadar miktarı da önem taşıyor. Bu nedenle uzmanlar, masadan mutlaka doymadan kalkmayı öneriyor. Yenilecek besinlerin özenle seçilmesini tavsiye ediyor.

MEVSİM SEBZELERİ TÜKETİN: Sağlıklı ve dengeli beslenmek karaciğeri koruyor. Balık, sebze ve meyve, Akdeniz diyeti, lifli gıdalar, yağlanmayı önleyip karaciğeri besliyor.

 

Yorumlar